Wzorce biblijne dla młodzieży

Małoletnie osoby, a już głównie dzieci, potrzebują mieć konkretne przykłady do odwzorowywania, postacie faktyczne, mitologiczne czy półlegendarne, które prezentują pewien stan duchowy, który naśladuje formuły komunalnie zadowalające. Zabiegając o wyuczenie kolejnych generacji w sposób godny, adekwatnie jest sygnalizować odpowiednie standardy jakie godne są powtarzania. Bez oferowania ich oraz dopuszczając do niestosownego zachowania dochodzi do degeneracji młodych pokoleń. Nie można czekać na to, aż dzieci samodzielnie poznają w jaki sposób mają czynić, dobrze jest również zwrócić uwagę na to skąd czerpią swoje ideały.

Doskonałe źródło ideologii życiowych jakie warto naśladować zawiera Pismo Święte. Nie sposób zaprzeczyć jego wartości wychowawczych, zwłaszcza jeżeli bazujemy na nim swój prywatny światopogląd. Pełne jest ono postaci, jakie są alegoriami zarówno dobrego jak również złego zachowania. Nawet jeżeli zakładamy, iż poniektóre opowieści biblijne z powodu swojego srogiego charakteru nie obstają już do naszych czasów (jak klęski zsyłane przez Boga na rodzaj ludzki), to nie możemy wychowywać młodzieży w mniemaniu, że obojętnie jak się robi nie dopadnie nas nic złego. Pismo Święte pokazuje nie tylko to, iż za nikczemne wyczyny spotka ludzi kara, wskazuje także, że etyczne zachowanie spotyka się z nagrodą. Uczy dodatkowo, że Bóg jest wspaniałomyślny oraz przebacza.

Nakłońmy dzieci aby regularnie oglądały kreskówki z personami biblijnymi, jakie oprócz atutu zabawowego mają ponadto liczne walory dydaktyczne. Odrobinę starsze dzieci nakłaniajmy do przeglądania zbiorów historyjek biblijnych, które uzupełniane są nieraz wpływającymi na wyobraźnię rycinami. Jest bogactwo postaci z Biblii, które warte są powielania, lub jakie uczą iż wcale nie jest zbytnio późno na nawrócenie. Poznając ich historię dzieci zapoznają się z tym co jest właściwe, a które postępowanie spotyka się z potępieniem. Już od Adama oraz Ewy potrafimy spostrzegać czym różni się dobro od zła, jakkolwiek wskazane jest pouczenie dzieci jaką z tychże ścieżek wybrać. Droga ku dobru jest pełna samozaparcia, zaś dostęp do różnych ułatwień lub błahostek, niedomiar obowiązków motywuje do wyboru dróg na skróty, jakie nie prowadzą do niczego dobrego.